AKÜ DEĞİŞİMİ

Aracın çalışması için gerekli olan önemli parçalardan birisi de aküdür. Aracın çalışması için gerekli olan önemli parçalardan birisi de aküdür. Aküler bitmeye yaklaştığında genellikle bazı belirtiler gösterirler. Farların gücünün azalması veya ilk çalışmada zorlanma gibi. Bu tip durumlarda genellikle akünün ömrü bitmiş demektir. Tam anlamıyla emin olmak için voltaj ölçer ile ölçüm yapabilirsiniz. Eğer 11,8’in altında bir değer geliyorsa akü bitmiştir. Akü bittiğinde mecburen yenisi ile değiştirmek gerekmektedir. Akü değişimini kendiniz yapacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. İlk olarak aracınız düz bir zeminde ve çalışmıyor olmalıdır. Ayrıca bazı araçlarda akü değişiminden sonra radyo, navigasyon gibi bazı uygulamalar şifre istemektedir. Bunun için araç çakmağına bellek koruyucu takarak şifreleri kayıt altına alabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra ön kaput açılır ve akünün yeri tespit edilir. Güvenlik amacıyla gözlük ve eldiven kullanmak doğru olacaktır. Önlemi aldıktan sonra akünün önce eksi sonra artı kutbu sökülür. Aküyü yerinden çıkardıktan sonra kaynar su ile akü bölmesi temizlenir. Daha sonra yeni akü takılır. Yeni aküyü takarken de önce artı sonra eksi kutup takılır.
Created with Fabric.js 1.7.22

 

Akü Değişimi Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 5 yıl gibi bir ömrü olan akülere baktığımızda kullanıma göre bu süre daha da aşağılara düşmektedir. Aracın elektrik enerjisini karşılayan bu aküler bittiğinde yenisi ile değiştirmek gerekiyor. Değişim yapmak için ise aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

·        Araç düz bir zeminde ve çalışmıyor vaziyette olmalıdır.

·        Kaputu açtıktan sonra akünün yeri tespit edilir.

·        Önce eksi sonra artı kutup yerinden çıkarılır.

·        Akü yavaşça yerinden çıkarılır.

·        Akü uçları sıcak su ile temizlenir.

·        Yeni akü bölmeye yerleştirilir.

·        Önce artı sonra eksi kutbu bağlanır.

Akü Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Çok sık arızalanan ve kullanım süresi sınırlı olan akülere baktığımızda günün sonunda ya tamir etmek ya da değişim yapmak gerekmektedir. Eğer iç sistemlerindeki bazı hatalardan dolayı çalışmıyorsa tamir edilebilir. Ama akünün ömrü bittiyse değiştirmek gerekmektedir. Akülerin ortalama kullanım süreleri 3-5 yıl arasında olmaktadır. Bu süre kullanıma göre farklılık gösterecektir. Değiştirmeniz gerektiğinde genellikle önceden bazı belirtiler göstermektedir. Farlarda güç eksikliği veya marşa basarken zorlanma gibi etkiler akünün değişim zamanının geldiğini göstermektedir. Yine de emin olmak için aküye bakım yaptırmak gerekmektedir.

Akü Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akü değiştirme işlemi yapılırken mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Akülerin içerisinde insan sağlığı için zararlı gazlar ve sıvı bulunmaktadır. Bu yüzden değiştirilmeden önce güvenlik için eldiven ve gözlük takılmalıdır. Diğer bir konu ise kutup başlarının söküm sırasıdır. Aküyü sökerken ilk olarak eksi, sonra artı kutup sökülür. Yeni akü takılırken de tam tersi şekilde hareket edilir. Önce artı sonra eksi kutup yerine takılır. Bu işlem doğru yapılmazsa akü kısa devre yapabilir.