AMPERE GÖRE AKÜLER

Created with Fabric.js 1.7.22

Aracınız için Doğru Akü Seçimi Nasıl Yapılır ?

Akü seçimi yaparken, araçtaki mevcut akünün teknolojisi, kapasitesi ve boyutları göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin standart binek otomobillerde SLI teknolojili SFB aküler veya EFB aküler, yoğun kullanıma sahip ticari taksilerde taksi aküleri veya EFB aküler, otobüs ve kamyon gibi yüksek enerji ihtiyacı olan ağır vasıtalarda ağır veya süper ağır hizmet aküleri, Start-Stop özelliği bulunan araçlarda ise EFB veya AGM teknolojili Start-Stop aküler kullanılmalıdır. Ayrıca akü seçerken uzmanlar tarafından hazırlanmış akü seçim katalogları da yol göstericidir.

Farklı akü tiplerinden aracın yapısına en uygun akünün tercih edilmesi, aracın performansı açısından önemlidir. Kuru tip sınıfında olan ve açılımı emdirilmiş cam elyaf anlamına gelen AGM aküler, sıcaklık koşullarına duyarlı bir yapıdadır. Bu nedenle motor bölgesi gibi yüksek sıcaklık koşullarındaki alanlarda kullanılmaz, bagajda veya şoför koltuğunun altında konumlandırılırlar. Sıfır araç üzerinden AGM tip akü çıkıyorsa ilerleyen zamanlarda akü değişimi gerektiğinde sadece AGM akü kullanmaya devam edilmelidir. AGM akü yerine herhangi bir sulu tip akünün kullanımı tercih edilmemelidir. 

Geliştirilmiş teknolojili sulu akü olan EFB tip aküler ise Start-Stop teknolojisine sahip olan araçlarda kullanılmalıdır. EFB yerine standart bir sulu tip akünün kullanımı durumunda, aracın Start-Stop özelliği kullanılamaz. Ancak EFB aküler, standart sulu aküler yerine daha uzun ömürlü ve dayanıklı bir akü olarak Start-Stop özelliği olmayan araçlarda da kullanılabilir.

Doğru Güç = Doğru Seçim

Araç sınıflarına göre akü seçiminin yanı sıra akünün gücü ve kapasitesinin doğru seçilmesi de son derece önemlidir. Akü etiketi üzerinde yer alan amper ve amper saat değerlerinin yeterli düzeyde olması, belirleyici unsurlar arasında yer alır. Buna paralel olarak seçilen akünün kapasitesi etiket üzerinde yer alan değerden daha düşükse marş problemleri, çok yüksekse araç şarj dinamosunun yetersizliği gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca akünün gücü, aracın kullanılacağı iklim koşullarına göre değişkenlik de gösterebilir. Bu doğrultuda soğuk marş akımı amper değerinin (CCA), akünün göstereceği performansı çok etkilediği göz önünde bulundurulmalıdır.  

CCA (Cold Cranking Amps), araç motorunun çalışmasını sağlayan ve -18 °C sıcaklıkta akünün 30 saniye boyunca sunacağı en fazla amper gücünü belirten birimdir. Dolayısıyla soğuk iklimler için CCA değeri yüksek olan bir akü seçimi yerinde olur. Akülerin fiziksel boyutları, akü seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör olarak öne çıkar. Değişik akü markalarının farklı ebatlarda akü çeşitleri olabilir. Dolayısıyla seçilen akünün araca uygun olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır.

Otomobiliniz için en doğru aküyü seçerken, Akühanem’in geniş ürün yelpazesindeki ürünlerine bakabilirsiniz.

40 YILLIK TECRÜBEYLE